Pierwszomajowa parada Saksońskich Przewozów Pasażerskich © LHD, Sylvio Dittrich

Pierwszego maja w Dreźnie można będzie zobaczyć imponującą defiladę najstarszej i największej floty parostatków na świecie. Saksońskie Przewozy Parostatkami organizują jak co roku popularną paradę w ramach rozpoczęcia sezonu letniego.

1. maja o godzinie 10.00 dziewięć historycznych parowców kołowych oraz dwa nowoczesne statki-salonki Saksońskich Przewozów Parostatkami wyruszą z drezdeńskiego nabrzeża Terassenufer w swoją tradycyjną pierwszomajową podróż. Oprawę muzyczną zapewnią orkiestry pokładowe. Parowce popłyną w górę rzeki Łaby w kierunku zamku Pillnitz, tam też około południa powinny dotrzeć. Później statki zawrócą, łącznie z parowcami kołowymi i popłyną w dół rzeki z powrotem do Drezna. Można się ich tam spodziewać około 13.00 - 13.30.

Bilety na historyczne parostatki trzeba kupować z wielkim wyprzedzeniem. Komu się to nie jednak udało, ten nic nie stracił, ponieważ paradę parostatków można obserwować z niektórych drezdeńskich mostów bądź z wybrzeża. Rano o 10.00 i popołudniu około 13.30 dobry widok będzie roztaczał się z mostu Augustusbrücke, inna opcja to most Carolabrücke, ponieważ będą pod nim przepływać wszystkie parostatki. Niezapomniany widok gwarantują rozciągające się nad Łabą Tarasy Brühla, czyli promenada nazywana potocznie "Balkonem Europy". Kolejna możliwość to przyglądanie się manewrowi zawracania parostatków z zamku Pillnitz lub obserwowanie ich przepływania pod kolejnym z mostów, tym razem tzw. "Blaues Wunder", jest to most w położonej na wschód od centrum Drezna dzielnicy Loschwitz. Tam parostatków można się spodziewać około 10.30 i podczas powrotnego rejsu ok. 12.30-13.00.

O Saksońskich Przewozach Pasażerskich

Saksońskie Przewozy Pasażerskie wraz z dziewięcioma historycznymi parowcami kołowymi zostały zbudowane między 1879 i 1929 należą do najstarszej i największej floty parowców kołowych na świecie. Parowce kołowe, które powstały w 19 wieku, mają aktualnie status "zabytków techniki" i kursują do dzisiaj na odcinku pomiędzy Miśnią i Bad Schandau. Parowce można rezerwować też na rejsy czarterowe. Klejnotem, którym szczyci się flota, jest parowiec "Diesbar" z roku 1884, który jako jedyny w flocie saksońskiej jest po dziś dzień napędzany węglem, a użyta w nim maszyna parowa z roku 1841 pochodzi z czeskiego parowca Bohemia.

Jak kupić bilety?

Ten, kto 1. maja chciałby zasiąść na pokładzie jednego z 11 statków Saksońskich Przewozów Pasażerskich, musi się pośpieszyć. Bilety rozchodzą się bowiem zawsze o wiele wcześniej. Jest jednak dobra wiadomość: można w bardzo prosty sposób zdobyć je online – również z Polski. A robi się to tak: Na stronie www.saechsische-dampfschiffahrt.de (DE | EN) u góry znajduje się niebieskie pole z napisem TICKETS. Po kliknięciu w to pole przechodzimy do kalendarza i wybieramy datę. Po wybraniu 1. maja pokażą się dostępne bilety z dopiskiem "Flottenparade". Parostatki, na które bilety się już wyprzedały, są oznaczone jako "ausverkauft". Za bilety można zapłacić kartą kredytową bądź samemu zrobić przelew. Zaraz po opłaceniu biletów otrzymamy numer rezerwacji (tzw. Buchungsnummer). Bilety można odebrać podając ten numer w kasie (mały szklany domek na lewym brzegu Łaby z napisem "Sächsische Dampfschifffahrt") przy Terassenfer.

Parada Parostatków 1. maja – przydatne informacje

KIEDY: 01.05.2016, 10–13.30 | Kasa otwarta: 24.03.–30.04.2016 dziennie od 9–16

GDZIE: Kasa i port przy nadbrzeżu Terassenunfer, pod promenadą „Brühlsche Terrasse", Drezno

Rozkład rejsów na sezon 2016 jako plik PDF do pobrania ze strony www.saechsische-dampfschiffahrt.de/fahrtenangebot/fahrplan/ (DE) lub www.saechsische-dampfschiffahrt.de/en/cruises/timetable/ (EN)

BILETY: szukaj niebieskiego pola "Tickets" na górze strony www.saechsische-dampfschiffahrt.de (DE | EN) | Telefon +49 (0)351 866 090 (pon–pt 9.00–16.30)

Miejsce cumowania Saksońsisch Przewozów Pasażerkisch przy drezdeńskiej promenadzie „Brühlsche Terrasse“. Na zdjęciu parostatek „Leipzig“ z roku 1929 © Saechsische Dampschiffahrt

Parostatek „Meißen“ z roku 1885 podczas przepływania pod mostem „Blaues Wunder“ w dzielnicy Drezna Loschwitz

Widok z pokładu jednego z parostatków Saksońskisch Przewozów Pasażerskich na zamek Pillnitz

Flottenparade