Zamek Albrechtsburg © Tourismusverband Sächsisches

Elbland e.V

Poznajcie Państwo kolejną fascynującą część Saksońskiej Krainy Nadłabskiej (Sächsisches Elbland), regionu słynącego z kultury i rekreacji, który rozpościera się od Drezna, przez Miśnię aż do Torgau. 850-letnia tradycja winiarska, pamiątki i kulturalne bogactwo saskich książat, kolebka europejskiej porcelany i ślady reformacji połączone z malowniczymi widokami nad rzeką Łabą, bujnymi lasami mieszanymi oraz rozległymi wrzosowiskami i łowiskami gwarantują miłośnikom cyklistyki i turystyki godny urlop.

MIŚNIA: bożonarodzeniowy targ w historycznym centrum miasta | 01.12.–24.12.2017

Malowniczy targ bożonarodzeniowy przed starym ratuszem w

historycznym centrum miasta Miśni trwa aż do stycznia ©

Daniel Bahrmann

Średniowieczny rynek »Markt« w Miśni stanie się między 01.12 i 24.12.2017 magicznym tłem dla jednego z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych we wschodnich Niemczech. Kilkadziesiąt świątecznie ozdobionych straganów będzie miało do zaoferowania produkty stworzone prosto z potrzeby serca. Najcześciej kupowanymi prezentami na jarmarku będa jak zwykle wyroby sznycerskie z gór Rudaw, bożonarodzeniowe ozdoby, śliwkowy kominek »Pflaumentoffel«, ceramika i wiele, wiele innych. Zobaczyć trzeba też koniecznie wielką bożonarodzeniową wystawę muzeum miejskiego (Stadtmuseum) mającego swoją siedzibę w murach byłego przyklasztornego kościoła Franciszkanów.

Czytaj więcej...


MIŚNIA: Dzień otwartych drzwi w miśnieńskiej manufakturze porcelany | 21.–22.04.2017

Dzień otwartych drzwi w miśnieńskiej manufakturze

porcelany. © Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen

Miśnieńska manufaktura porcelany MEISSEN zaprasza w dniach 21. i 22. kwietnia 2017 do zajrzenia "za kulisy" procesu powstawania oraz do pracowni artystyów, designerów i malarzy, w rękach kórych powstaje doskonała miśnieńska porcelana znanej na całym świecie marki Meissener Porzellan®. W archiwum znajdą Państwo około 700 00 różnych modeli z ponad 300-letniej historii miśnieńskiej porcelany. Podczas dni otwartych manufaktury znajdą w niej Państwo największą na świecie kolekcję produktów marki MEISSEN®. Podczas tych dni na terenie manufaktury odbędzie się również specjalna wyprzedaż towaru, tzw. outlet. Aktualnie, po zapłaceniu wstępu, można także zwiedzić tamtejsze muzeum porcelany z przewodnikiem audio aż w 14 językach, w tym również i polskim.

Czytaj więcej...


RADEBEUL PRZY DREŹNIE: duch dzikiego zachodu podczas festiwalu Karla Maya | 26.–28.05.2017

Na festiwal Karla Maya zjeżdżają się do Radebeul fani kultury

dzikiego zachodu z całego świata © André Wirsig

Od 26 do 28 kwietnia 2017 odbędzie się coroczny festiwal Karla Maya. Dolina Lößnitzgrund między miastami Radebeul i Moritzburg zamieni się na te trzy dni, jak w przygodach Old Shatterhand'a i jego indiańskiego brata Vinnetou w dziki zachód, tak jak w znanej powieści Karla Maya. Wąskotorówka Lößnitzgrundbahn będzie kursowała w ten weekend jako „Santa-Fé-Express“. Nie obędzie się również bez napadów na nią. Dzieci będą mogły poszukiwać złota w potoku Lößnitzbach. Punktem kulminacyjnym wydarzeń będzie niedzielny pokaz jeździecki, tzw. "Sternreiterparade" z 200 jeźdźcami z całych Niemczech oraz innych krajów. Wydarzenia te przyciągają co roku około 30 000 uczestników.

Czytaj więcej...


SAKSOŃSKA KRAINA NADŁABSKA (ELBLAND): Dzień otwartych drzwi szlaku winiarskiego | 26.–27.08.2017

Dni otwartych winnic w Saksońskiej Krainie Nadłabskiej ©

Tourismusverband Sächsisches Elbland, Rainer Weisflog

Dnia 26 i 27 sierpnia 2017 swoje podwoje otworzy ponad 40 winnic, producentów wina i malutkich, otwartych tylko w sezonie barów wzdłuż tzw. saksońskiego szlaku winiarskiego czyli Sächsische Weinstraße. Miłośnicy i znawcy wina będa mieli okazję dowiedzieć się w ponad 50 miejscach po obu stronach rzeki Łaby o szczegółach pracy saksońskisch producentów wina. Wszystkie winnice biorące udział w wydarzeniu zaproponują uczestnikom degustację trzech win (każdorazowa pojemność 1 dcl) w cenie 7 euro, ponadto inne lokalne kulinarne pyszności. Do dyspozycji uczestników specjalna linia autobusowa. Ulotkę z programem i rozkładem jazdy będzie można pobrać od marca 2017 roku na stronie www.elbland.de/tage-des-offenen-weingutes-in-sachsen (DE).

Czytaj więcej...


MORITZBURG: pokaz rasowych ogierów | niedziela 03.09.2017 | sobota 09.09.2017 | niedziela 17.09.2017

W stadninie w Moritzburgu żyje około 100 ogierów. ©

Kulturlandschaft Moritzburg, Brit Placzek

W trzy pierwsze weekendy września (niedziela 03., sobota 09., niedziela 17.09.2017) odbędzie się coroczny pokaz rasowych ogierów, tzw. "Hengstparade". Oczekuje się ponad 20 000 odwiedzających. Czterogodzinny pokaz najpiękniejszych rasowych ogierów z Saksonii jest przeznaczony nie tylko dla znawców tej dziedziny, ale dla wszystkich, którzy lubią konie. Na trybunach znajduje się ponad 5 400 miejsc siedzącuch. Bogaty program co roku prezentuje około 100 ogierów rozpłodowych z niemieckich stadnin. Zaprezentowane zostaną dynamiczne i historyczne sceny. Pokaz tradycjnie zakończy przejazd historycznego powozu zaprzężonego w 16 koni. Wycieczkę można połączyć z wizytą na zamku Moritzburg.

Czytaj więcej...


SAKSOŃSKA KRAINA NADŁABSKA (ELBLAND): wrześniowe święto wina w regionie | Miśnia i Radebeul 22.– 24.09.2017

Miśnia jest centrum saksońskiego regionu winiarskiego, we

wrześniu odbywa się w niej wspaniałe święto wina. ©

Tourismusverband Sächsisches Elbland e.V.

Tradycyjne obchody święta wina w Sakońskiej Krainie Nadłabskiej odbywają się każdego roku we wrześniu. Największe wydarzenia temu towarzyszące to odbywający się w Miśni niedzielny pochód oraz międzynarodowy festiwal wędrownych teatrów w Radebeul (Internationales Wandertheaterfestival). Miśnia dzięki swojej 850-letniej tradycjni winiarskiej stanowi centrum tego trunku w Saksonii i jest wysuniętym najbardziej na północ europejskim regionem winiarskim o łącznej powierzchni 470 ha. W Miśni warto zwiedzić też zamek Albrechtsburg oraz manufakturę porcelany.

Czytaj więcej...


ZAMEK MORITZBURG: wystawa o Kopciuszku na zamku Moritzburg | 12.11.2016–26.02.2017 | 18.11.2017–25.02.2018

Bajkowy zamek Moritzburg i wystawa o Kopciuszku ©

Schloss Moritzburg

Od 18.11.2017 do 25.02.2018 (także 12.11.2016–26.02.2017) zamek Moritzburg zaprasza ponownie na ulubioną zimową wystawę Trzy orzeszki dla Kopciuszka, do autentycznego miejsca, w którym nagrywano magiczną bajkę o Kopciuszku. Wystawa dostępna w dwóch językach - niemieckim i czeskim.

Czytaj więcej...