Malowniczy targ bożonarodzeniowy przed starym ratuszem w

historycznym centrum miasta Miśni trwa aż do stycznia ©

Daniel Bahrmann

Średniowieczny rynek »Markt« w Miśni stanie się między 01.12 i 24.12.2017 magicznym tłem dla jednego z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych we wschodnich Niemczech. Kilkadziesiąt świątecznie ozdobionych straganów będzie miało do zaoferowania produkty stworzone prosto z potrzeby serca. Najcześciej kupowanymi prezentami na jarmarku będa jak zwykle wyroby sznycerskie z gór Rudaw, bożonarodzeniowe ozdoby, śliwkowy kominek »Pflaumentoffel«, ceramika i wiele, wiele innych. Zobaczyć trzeba też koniecznie wielką bożonarodzeniową wystawę muzeum miejskiego (Stadtmuseum) mającego swoją siedzibę w murach byłego przyklasztornego kościoła Franciszkanów.

Jarmark bożonarodzeniowy w Torgau © Tourismusverband Sächsisches Elbland, Wolfgang Sens

Saksońska kraina nadłabska Elbland zaprasza w okresie adwentu do odwiedzenia licznych i romantycznych jarmarków bożonarodzeniowych oraz uczestnictwa w przedświątecznych wydarzeniach. W Saksońskiej Krainie Nadłabskiej odbywa się ich łącznie ponad 30. Największe jarmarki bożonarodzeniowe odbędą się jak co roku w Miśni oraz Radebeul. Te mniejsze, ale równie nastrojowe, będą miały miejsce w miastach: Pirna, Torgau, Wilsdruff, Freital, Coswig, Grossenhain i Zabeltitz. W okresie adwentu zamek Wackerbarth będzie można zwiedzić każdego dnia, również w języku polskim (audioprzewodnik). W Miśni bezpośrednio po zakończeniu jarmarku bożonarodzeniowego rozpocznie się jarmark zimowy, który potrwa do stycznia. Pozotałe jarmarki zakończą się przed 24.12. (www.elbland.de)

Bożonarodzeniowy Jarmark Struclowy © LandeshauptstadtDresden, Sylvio Dittrich

Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w całych Niemczech, drezdeński Jarmark Struclowy »Striezelmarkt« (29.11.-24.12.2017) będzie obchodził swoje 583. urodziny. Oprócz Jarmarku Struclowego pojawi się dziesięć innych, zupełnie różnych jarmarków. Niczym łańcuch świateł trasa bożonarodzeniowych jarmarków zacznie się przy dworcu głównym, połyskując i mieniąc się na promenadzie Prager Straße i wiodąc na Altmarkt, następnie przy kościele Frauenkirche (Neumarkt) i zalewając morzem świateł drugą stronę Łaby. Nazwa "Jarmark Struclowy" powstała w średniowieczu i wywodzi się od serwowanej wówczas strucli. W sobotę 9.12 na Jarmarku Struclowym razem z gośćmi z całego świata obchodzone będzie 24. święto tradycyjnego wypieku Chrissttollen.

Bożonarodzeniowy jarmark odbywający się

również w kazamatach ma jedyną w swoim

rodzaju atmosferę © Sebastian Thiel, THIEL

PR

Twierdza Königstein zaprasza od 26. listopada na 21. historyczno-romantyczny jarmark bożonarodzeniowy, odbywający się podczas czterech adwentowych weekendów. „Königstein – ein Wintermärchen“, czyli „Königstein – zimowa bajka“ będzie trwał w każdą sobotę i niedzielę w okresie adwentu od 11.00 do 19.00. Wystawy na twierdzy otworzą swoje podwoje już o godzinie 9.00. Wstęp na rynek, na wszystkie wydarzenia temu towarzyszące oraz na wystawy zawiera się w cenie normalnego biletu wstępu na twierdzę.

Drezdeński Jarmark Struclowy © Landeshauptstadt Dresden, Sylvio Dittrich

Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w całych Niemczech, drezdeński Jarmark Stryclowy »Striezelmarkt« (24.11.- 24.12.2016) obchodzi w tym roku swoje 582 urodziny. Główną atrakcją i jednym z najważniejszych motywów tego jarmarku jest najwyższa na świecie rudawska piramida schodkowa o łącznej wysokości 14,61 m. Nazwa "Jarmark Stryclowy" powstała w średniowieczu i wywodzi się od serwowanej wówczas strucli. Kontynuację tej tradycji stanowi tradycyjny drezdeński wypiek, tzw. Christstollen.

Jarmark bożonarodzeniowy w Torgau © Tourismusverband Sächsisches Elbland, Wolfgang Sens

Saksońska kraina nadłabska Elbland zaprasza w okresie adwentu do odwiedzenia licznych i romantycznych jarmarków bożonarodzeniowych oraz uczestnictwa w przedświątecznych wydarzeniach. Największe jarmarki bożonarodzeniowe odbędą się jak co roku w Miśni oraz Radebeul. Te mniejsze, ale równie nastrojowe, będą miały miejsce w miastach: Pirna, Torgau, Wilsdruff, Freital, Coswig, Grossenhain i Zabeltitz. W okresie adwentu zamek Wackerbarth będzie można zwiedzić każdego dnia, również w języku polskim (audioprzewodnik). W Miśni bezpośrednio po zakończeniu jarmarku bożonarodzeniowego rozpocznie się jarmark zimowy, który potrwa do stycznia. Pozotałe jarmarki zakończą się przed 24.12. (www.elbland.de)

Miśnia jest centrum saksońskiego regionu winiarskiego, we

wrześniu odbywa się w niej wspaniałe święto wina. ©

Tourismusverband Sächsisches Elbland e.V.

Tradycyjne obchody święta wina w Sakońskiej Krainie Nadłabskiej odbywają się każdego roku we wrześniu. Największe wydarzenia temu towarzyszące to odbywający się w Miśni niedzielny pochód oraz międzynarodowy festiwal wędrownych teatrów w Radebeul (Internationales Wandertheaterfestival). Miśnia dzięki swojej 850-letniej tradycjni winiarskiej stanowi centrum tego trunku w Saksonii i jest wysuniętym najbardziej na północ europejskim regionem winiarskim o łącznej powierzchni 470 ha. W Miśni warto zwiedzić też zamek Albrechtsburg oraz manufakturę porcelany.

Noc muzeów w Dreźnie: jeden bilet upoważnia do wstępu do

wszystkich muzeów biorących udział w wydarzeniu,

większość z nich przygotowuje na tę okazję dodatkowyo

atrakcyjny program © LH Dresden

Dnia 16 września prawie 50 muzeów w Dreźnie otworzy swoje podwoje z okazji nocy muzeów. Raz do roku, między godziną 18 i 1 w nocy, wystawy prezentują swoje skarby z niecodziennej perspektywy. Do tego dochodzi wyjątkowy program z wieloma wykładami, koncertami, wieczorkami autorskimi, imprezami, w których samemu można wziąć udział, bądź tylko być ich widzem, poznanie nowych osób i odświeżenie starych znajomości, oprowadzanie nocą z przewodnikiem. Bilety wstępu upoważniają nie tylko do wejścia do wszystkich muzeów uczestniczących w nocy muzeów, ale także do darmowego korzystania ze środków publicznego transportu, w tym specjalnych linii autobusów przygotowanych na noc muzeów oraz ze wszystkich linii związku komunikacja VVO w dniu wydarzenia, podczas dojazdu jak i odjazdu.

W stadninie w Moritzburgu żyje około 100 ogierów. ©

Kulturlandschaft Moritzburg, Brit Placzek

W trzy pierwsze weekendy września (niedziela 03., sobota 09., niedziela 17.09.2017) odbędzie się coroczny pokaz rasowych ogierów, tzw. "Hengstparade". Oczekuje się ponad 20 000 odwiedzających. Czterogodzinny pokaz najpiękniejszych rasowych ogierów z Saksonii jest przeznaczony nie tylko dla znawców tej dziedziny, ale dla wszystkich, którzy lubią konie. Na trybunach znajduje się ponad 5 400 miejsc siedzącuch. Bogaty program co roku prezentuje około 100 ogierów rozpłodowych z niemieckich stadnin. Zaprezentowane zostaną dynamiczne i historyczne sceny. Pokaz tradycjnie zakończy przejazd historycznego powozu zaprzężonego w 16 koni. Wycieczkę można połączyć z wizytą na zamku Moritzburg.

Dni otwartych winnic w Saksońskiej Krainie Nadłabskiej ©

Tourismusverband Sächsisches Elbland, Rainer Weisflog

Dnia 26 i 27 sierpnia 2017 swoje podwoje otworzy ponad 40 winnic, producentów wina i malutkich, otwartych tylko w sezonie barów wzdłuż tzw. saksońskiego szlaku winiarskiego czyli Sächsische Weinstraße. Miłośnicy i znawcy wina będa mieli okazję dowiedzieć się w ponad 50 miejscach po obu stronach rzeki Łaby o szczegółach pracy saksońskisch producentów wina. Wszystkie winnice biorące udział w wydarzeniu zaproponują uczestnikom degustację trzech win (każdorazowa pojemność 1 dcl) w cenie 7 euro, ponadto inne lokalne kulinarne pyszności. Do dyspozycji uczestników specjalna linia autobusowa. Ulotkę z programem i rozkładem jazdy będzie można pobrać od marca 2017 roku na stronie www.elbland.de/tage-des-offenen-weingutes-in-sachsen (DE).