Dziewczyna z czekoladą © SKD, Gemäldegalerie
Alte Meister Dresden, Foto: Herbert Boswank

Dziewczyna z czekoladą (w j. niemieckim Das Schokoladenmädchen) szwajcarskiego artysty Jean-Etienne Liotarda (1702–1789) to jedno z najsłynniejszych dzieł w drezdeńskiej galerii obrazów. Znana pastelistka Rosalba Carriera opisała obraz jako „najpiękniejszy pastel, jaki kiedykolwiek można było zobaczyć“. Przedstawia on z profilu nieznaną służącą, która niesie na tacy filiżankę gorącej czekolady. W Dreźnie obraz wisi już od 1745 roku, kiedy to handlarz dziełami sztuki Francesco Graf Algarotii zdobył go w Wenecji dla zbiorów króla Augusta III bezpośrednio od artysty. Od 28 września 2018r. do 6 stycznia 2019r. Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie (SKD) właśnie temu dziełu poświęcają wyjątkową wystawę pod tytułem „Najpiękniejszy pastel, jaki kiedykolwiek można było zobaczyć“. 

Kusi Was jedyna w swoim rodzaju atmosfera bożonarodzeniowych jarmarków niedaleko granicy polsko-niemieckiej? Górne Łużyce "Oberlausitz" mają wiele do zaoferowania w okresie adwentowym w miastach po obu stronach granicy: Löbau, Żytawa, Lubań, Kamieniec, Budziszyn, Zgorzelec... Informacje po niemiecku na http://bit.ly/2QdH7N7 oraz http://bit.ly/2Us9N3s.

Jarmark bożonarodzeniowy w Budziszynie © Bautzen | Hinz

Budziszyński jarmark bożonarodzeniowy Wenzelsmarkt to najstarszy jarmark w Niemczech. Nazwę zawdzięcza czeskiemu władcy, Wacławowi IV, który to w roku 1384 wydał pozwolenie na pierwszy jarmark.

Bożonarodzeniowy Jarmark Struclowy © LandeshauptstadtDresden, Sylvio Dittrich

Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w całych Niemczech, drezdeński Jarmark Struclowy »Striezelmarkt« (28.11.-24.12.2018) będzie obchodził swoje 584. urodziny. Oprócz Jarmarku Struclowego pojawi się dziesięć innych, zupełnie różnych jarmarków. Niczym łańcuch świateł trasa bożonarodzeniowych jarmarków zacznie się przy dworcu głównym, połyskując i mieniąc się na promenadzie Prager Straße i wiodąc na Altmarkt, następnie przy kościele Frauenkirche (Neumarkt) i zalewając morzem świateł drugą stronę Łaby. Nazwa "Jarmark Struclowy" powstała w średniowieczu i wywodzi się od serwowanej wówczas strucli. W sobotę 8.12 na Jarmarku Struclowym razem z gośćmi z całego świata obchodzone będzie 25. święto tradycyjnego wypieku Chrissttollen.

Targi »Spielraum« pozwolą na wspólną
zabawę i budowanie © MESSE DRESDEN,
Marko Kubitz

W dniach 03.-04.11.2018, czyli w pierwszy weekend listopada, Tereny Wystawowe Drezno MESSE DRESDEN po raz kolejny organizują gratkę dla miłośników gier i zabaw. Ponad 300 wystawców zaprezentuje we wszystkich halach wystawowych nowości ze świata gier. Targi Spielraum są przeznaczone dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, ale również i mniejsze dzieci nie będą się nudzić. Z kolei rodzice i dziadkowie mogą wykorzystać tę okazję do zaopatrzenia się w świąteczne prezenty dla pociech. Oczekuje się około 20 tysięcy odwiedzających.

Miśnia jest centrum saksońskiego regionu winiarskiego, we

wrześniu odbywa się w niej wspaniałe święto wina. ©

Tourismusverband Sächsisches Elbland e.V.

Tradycyjne obchody święta wina w Sakońskiej Krainie Nadłabskiej odbywają się każdego roku we wrześniu. Największe wydarzenia temu towarzyszące to odbywający się w Miśni niedzielny pochód oraz międzynarodowy festiwal wędrownych teatrów w Radebeul (Internationales Wandertheaterfestival). Miśnia dzięki swojej 850-letniej tradycjni winiarskiej stanowi centrum tego trunku w Saksonii i jest wysuniętym najbardziej na północ europejskim regionem winiarskim o łącznej powierzchni 470 ha. W Miśni warto zwiedzić też zamek Albrechtsburg oraz manufakturę porcelany.

Dni otwartych winnic w Saksońskiej Krainie Nadłabskiej ©

Tourismusverband Sächsisches Elbland, Rainer Weisflog

Dnia 25 i 26 sierpnia 2018 swoje podwoje otworzy ponad 40 winnic, producentów wina i malutkich, otwartych tylko w sezonie barów wzdłuż tzw. saksońskiego szlaku winiarskiego czyli Sächsische Weinstraße. Miłośnicy i znawcy wina będa mieli okazję dowiedzieć się w ponad 50 miejscach po obu stronach rzeki Łaby o szczegółach pracy saksońskisch producentów wina. Wszystkie winnice biorące udział w wydarzeniu zaproponują uczestnikom degustację trzech win (każdorazowa pojemność 1 dcl) w cenie 7 euro, ponadto inne lokalne kulinarne pyszności. Do dyspozycji uczestników specjalna linia autobusowa. Ulotkę z programem i rozkładem jazdy będzie można pobrać od marca 2017 roku na stronie www.elbland.de/tage-des-offenen-weingutes-in-sachsen (DE).

Festyn miejski CANALETTO © agentur-schroeder.com, Foto:

Michael Schmidt

Podczas kolejnego festynu miejskiego CANALETTO w dniach od 17 do 19 sierpnia 2018 miasto będzie się spodziewać się jak co roku ponad pół miliona uczestników. Prawie tysiąc kreatywnych dusz, wśrod nich muzycy, artyści, aktorzy a także kucharze, stworzy wyjątkowy i różnorodny program festynu odbywającego się na obu brzegach rzeki Łaby i łącznie 9 scenach w 14 różnych lokalizacjach. Repertuar wydarzenia będzie jak zwykle bardzo bogaty: klasyka, rock, pop, sztuki teatralne, ulubione punkty publiczności, czyli ogromny pokaz sztucznych ogni, wino i wydarzenia kulturalne w kościele Frauenkirche, gry, zabawy sportowe na rynku Altmarkt oraz jedna wielka impreza organizowana przez dostawcę prądu DREWAG nad samą rzeką.

W lipcu na Terenach Wystawowych Drezna
odbędzie się pokaz amerykańskich
samochodów, oldtimerów, pick-upów,
samochodów ciężarowych i motocykli, o
nazwie US CAR CONVENTION © USCC,
Lichtbildmanie

W weekend 13-15 lipca nad Terenami Wystawowymi Drezna uniesie się zapach benzyny i da się słyszeć ryk silników. Już po raz 8. odbędzie się bowiem zjazd amerykańskich pojazdów »US CAR CONVENTION«. Spotkania te cieszyły się w ostatnich latach ogromną popularnością, w związku z czym w tym roku oczekuje się ok. 16 000 odwiedzających oraz 1 400 aut, w tym trucków, autobusów i motocykli prosto z Ameryki. To niesamowita gratka dla miłośników amerykańskich samochodów, którą dodatkowo wzbogacą muzyka na żywo i dania zza wielkiej wody. Organizatorzy US CAR CONVENTION cieszą się z każdego amerykańskiego pojazdu, zabytkowych roczników i rzadko spotykanych aut. Posiadacze takich pojazdów zapraszani są do wzięcia udziału w pokazie, w zamian płacą mniej za wstęp. Parking dla pozostałych gości znajduje się zaraz przy Terenach Wystawowych Drezna.

Noc muzeów w Dreźnie: jeden bilet upoważnia do wstępu do

wszystkich muzeów biorących udział w wydarzeniu,

większość z nich przygotowuje na tę okazję dodatkowyo

atrakcyjny program © LH Dresden

Dnia 30.06.2018 prawie 50 muzeów w Dreźnie otworzy swoje podwoje z okazji nocy muzeów. Raz do roku, między godziną 18 i 1 w nocy, wystawy prezentują swoje skarby z niecodziennej perspektywy. Do tego dochodzi wyjątkowy program z wieloma wykładami, koncertami, wieczorkami autorskimi, imprezami, w których samemu można wziąć udział, bądź tylko być ich widzem, poznanie nowych osób i odświeżenie starych znajomości, oprowadzanie nocą z przewodnikiem. Bilety wstępu upoważniają nie tylko do wejścia do wszystkich muzeów uczestniczących w nocy muzeów, ale także do darmowego korzystania ze środków publicznego transportu, w tym specjalnych linii autobusów przygotowanych na noc muzeów oraz ze wszystkich linii związku komunikacja VVO w dniu wydarzenia, podczas dojazdu jak i odjazdu.