Festiwal Karola Maya w Radebeul © Karl-May-Fest

Dzień Otwartych Drzwi w Królewskiej Manufakturze Porcelany w Miśni. © DRAZDANY.info

Jak wygląda proces powstawania porcelanowego półmiska wartego 2 000 euro? 22. i 23. kwietnia będzie można stać się tego świadkiem. W ramach akcji Otwarte Drzwi zwiedzający będą mogli zajrzeć do prawie wszystkich pomieszczeń, w których prowadzona jest produkcja, między innymi do hali wyposażonej w ogromne piece do wypalania porcelany, części fabrycznej, gdzie formowana jest masa na porcelanę lub też do przytulnych warsztatów artystów, którzy zdobią porcelanę.

Twierdza Königstein © Foto: Frank Lochau

Zanim na górze stołowej Königstein położonej w Saskiej Szwajcarii powstała sławna i nie do zdobycia twierdza, przez krótki czas żyli na niej w odosobnieniu pustelnicy. Od tym jak dotąd mało znanym epizodzie z czasów reformacji przypomina nowa wystawa czasowa. W roku 1516, w przedwieczór reformacji, saksoński książę Jerzy Brodaty (1471 - 1539) założył na płaskowyżu Königstein w Saksonii Szwajcarskiej klasztor Celestynów. Konwent przetrwał tylko osiem lat, natomiast z okazji 500. rocznicy jego założenia przypadającej tego roku, dnia 23. kwietnia zostanie otwarta wystawa czasowa „Mnisi na górze Königstein, lub o tym, jak złe nasienie Lutra ich stamtąd wygnało“.

Pierwszomajowa parada Saksońskich Przewozów Pasażerskich © LHD, Sylvio Dittrich

Pierwszego maja w Dreźnie można będzie zobaczyć imponującą defiladę najstarszej i największej floty parostatków na świecie. Saksońskie Przewozy Parostatkami organizują jak co roku popularną paradę w ramach rozpoczęcia sezonu letniego.

Chronometr morski Paula Stübnera © Stiftung Deutsches Uhrenmuseum Glashütte, René Gaens

Niemieckie Muzeum Zegarków Glashütte zgodnie ze swoim mottem „Fascynacja czasem – doświadczanie czasu“ przedstawia długą tradycję sztuki zegarmistrzostwa mechanicznego i pozwala odkryć fenomen czasu w emocjonujący sposób. Od 17. czerwca 2016 roku będzie można zobaczyć nową wystawę czasową „Glashütte na pokład – 130 lat saksońskich chronometrów“

Podczas tegorocznego festynu miejskiego CANALETTO miasto spodziewa się jak co roku ponad pół miliona uczestników. Prawie tysiąc artystów, wśrod nich muzycy, aktorzy a także kucharze, stworzy wyjątkowy i różnorodny program festynu, który odegra się we wspaniałej scenerii po obu brzegach rzeki Łaby i na 9 scenach, łącznie w 14 różnych lokalizacjach.

W ostatni weekend września (23.–25.09.2016) miasto Miśnia zaprasza na największe Święto Wina w Saksonii. Miasto to, dzięki swojej 850-letniej tradycji winiarskiej na łącznej powierzchni ok. 470 ha, jest uznawane za główne cetrum saksońskiej sztuki winiarskiej a zarazem za najbardziej wysunięty na północny-wschód region winiarski Europy. Wstęp na wydarzenie jest zupełnie darmowy.

Kraftwerk Mitte © Dresden Marketing GmbH, wizualizacja:

renderwerke

Dnia 16.12.2016 swoje podwoje otworzy nowa, położona w sercu Drezna powierzchnia kulturalna "Kraftwerk Mitte Dresden". Była elektrownia "Kraftwerk Mitte" jest imponującym zabytkiem industrialnym z 19. wieku. Od grudnia stanie się domem dla operetki "Staatsoperette Dresden" oraz teatru dla dzieci i młodzieży "tjg. theater junge generation". Jednak miejsce będzie miało do zaoferowania o wiele więcej: od lokalizacji do organizacji eventów "Kraftwerk Mitte Club" (klub muzyczny, dyskoteka), poprzez Wyższą Szkołę Muzyczną, aż do Muzeum Energii. Do tego restauracje, biura, liczne atelier i powierzchnie wystawowe. Kompleks "Kraftwerk Mitte Dresen", położony zaledwie 800 metrów od zespołu architektonicznego Zwinger, stanie się wyjątkowym miejscem dla sztuki, kultury i kreatywnych branży.

Drezno © Sylvio Dittrich

Poza spektakularnymi imprezami miejskimi, pierwszomajową paradą parostatków, festiwalem Dixieland oraz nocą muzeów w roku 2017 będzie można zobaczyć nowe światowe wystawy. Po odbytej rekonstrukcji budynek Kulturpalastu otworzy na nowo swoje podwoje, natomiast w centrum miasta, na terenie historycznej elektrowni "Kraftwerk Mitte" przybędzie nowa powierzchnia kulturalna. Najważniejsze wydarzenia w Dreźnie w roku 2017 zaprezentujemy Państwo w kolejnym artykule...

Zamek Albrechtsburg © Tourismusverband Sächsisches

Elbland e.V

Poznajcie Państwo kolejną fascynującą część Saksońskiej Krainy Nadłabskiej (Sächsisches Elbland), regionu słynącego z kultury i rekreacji, który rozpościera się od Drezna, przez Miśnię aż do Torgau. 850-letnia tradycja winiarska, pamiątki i kulturalne bogactwo saskich książat, kolebka europejskiej porcelany i ślady reformacji połączone z malowniczymi widokami nad rzeką Łabą, bujnymi lasami mieszanymi oraz rozległymi wrzosowiskami i łowiskami gwarantują miłośnikom cyklistyki i turystyki godny urlop.