Bożonarodzeniowy Jarmark Struclowy © Landeshauptstadt

Dresden, Sylvio Dittrich

Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w całych Niemczech, drezdeński Jarmark Struclowy »Striezelmarkt« (29.11.-24.12.2017) będzie obchodził swoje 583. urodziny. Oprócz Jarmarku Struclowego pojawi się dziesięć innych, zupełnie różnych jarmarków. Niczym łańcuch świateł trasa bożonarodzeniowych jarmarków zacznie się przy dworcu głównym, połyskując i mieniąc się na promenadzie Prager Straße i wiodąc na Altmarkt, następnie przy kościele Frauenkirche (Neumarkt) i zalewając morzem świateł drugą stronę Łaby. Nazwa "Jarmark Struclowy" powstała w średniowieczu i wywodzi się od serwowanej wówczas strucli. W sobotę 9.12 na Jarmarku Struclowym razem z gośćmi z całego świata obchodzone będzie 24. święto tradycyjnego wypieku Chrissttollen.

Jarmark bożonarodzeniowy w Torgau © Tourismusverband Sächsisches Elbland, Wolfgang Sens

Saksońska kraina nadłabska Elbland zaprasza w okresie adwentu do odwiedzenia licznych i romantycznych jarmarków bożonarodzeniowych oraz uczestnictwa w przedświątecznych wydarzeniach. W Saksońskiej Krainie Nadłabskiej odbywa się ich łącznie ponad 30. Największe jarmarki bożonarodzeniowe odbędą się jak co roku w Miśni oraz Radebeul. Te mniejsze, ale równie nastrojowe, będą miały miejsce w miastach: Pirna, Torgau, Wilsdruff, Freital, Coswig, Grossenhain i Zabeltitz. W okresie adwentu zamek Wackerbarth będzie można zwiedzić każdego dnia, również w języku polskim (audioprzewodnik). W Miśni bezpośrednio po zakończeniu jarmarku bożonarodzeniowego rozpocznie się jarmark zimowy, który potrwa do stycznia. Pozotałe jarmarki zakończą się przed 24.12. (www.elbland.de)

W stadninie w Moritzburgu żyje około 100 ogierów. ©

Kulturlandschaft Moritzburg, Brit Placzek

W trzy pierwsze weekendy września (niedziela 03., sobota 09., niedziela 17.09.2017) odbędzie się coroczny pokaz rasowych ogierów, tzw. "Hengstparade". Oczekuje się ponad 20 000 odwiedzających. Czterogodzinny pokaz najpiękniejszych rasowych ogierów z Saksonii jest przeznaczony nie tylko dla znawców tej dziedziny, ale dla wszystkich, którzy lubią konie. Na trybunach znajduje się ponad 5 400 miejsc siedzącuch. Bogaty program co roku prezentuje około 100 ogierów rozpłodowych z niemieckich stadnin. Zaprezentowane zostaną dynamiczne i historyczne sceny. Pokaz tradycjnie zakończy przejazd historycznego powozu zaprzężonego w 16 koni. Wycieczkę można połączyć z wizytą na zamku Moritzburg.

Bożonarodzeniowy jarmark odbywający się

również w kazamatach ma jedyną w swoim

rodzaju atmosferę © Sebastian Thiel, THIEL

PR

Twierdza Königstein zaprasza od 26. listopada na 21. historyczno-romantyczny jarmark bożonarodzeniowy, odbywający się podczas czterech adwentowych weekendów. „Königstein – ein Wintermärchen“, czyli „Königstein – zimowa bajka“ będzie trwał w każdą sobotę i niedzielę w okresie adwentu od 11.00 do 19.00. Wystawy na twierdzy otworzą swoje podwoje już o godzinie 9.00. Wstęp na rynek, na wszystkie wydarzenia temu towarzyszące oraz na wystawy zawiera się w cenie normalnego biletu wstępu na twierdzę.

Drezdeński Jarmark Struclowy © Landeshauptstadt Dresden, Sylvio Dittrich

Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w całych Niemczech, drezdeński Jarmark Stryclowy »Striezelmarkt« (24.11.- 24.12.2016) obchodzi w tym roku swoje 582 urodziny. Główną atrakcją i jednym z najważniejszych motywów tego jarmarku jest najwyższa na świecie rudawska piramida schodkowa o łącznej wysokości 14,61 m. Nazwa "Jarmark Stryclowy" powstała w średniowieczu i wywodzi się od serwowanej wówczas strucli. Kontynuację tej tradycji stanowi tradycyjny drezdeński wypiek, tzw. Christstollen.

Jarmark bożonarodzeniowy w Torgau © Tourismusverband Sächsisches Elbland, Wolfgang Sens

Saksońska kraina nadłabska Elbland zaprasza w okresie adwentu do odwiedzenia licznych i romantycznych jarmarków bożonarodzeniowych oraz uczestnictwa w przedświątecznych wydarzeniach. Największe jarmarki bożonarodzeniowe odbędą się jak co roku w Miśni oraz Radebeul. Te mniejsze, ale równie nastrojowe, będą miały miejsce w miastach: Pirna, Torgau, Wilsdruff, Freital, Coswig, Grossenhain i Zabeltitz. W okresie adwentu zamek Wackerbarth będzie można zwiedzić każdego dnia, również w języku polskim (audioprzewodnik). W Miśni bezpośrednio po zakończeniu jarmarku bożonarodzeniowego rozpocznie się jarmark zimowy, który potrwa do stycznia. Pozotałe jarmarki zakończą się przed 24.12. (www.elbland.de)

Miśnia jest centrum saksońskiego regionu winiarskiego, we

wrześniu odbywa się w niej wspaniałe święto wina. ©

Tourismusverband Sächsisches Elbland e.V.

Tradycyjne obchody święta wina w Sakońskiej Krainie Nadłabskiej odbywają się każdego roku we wrześniu. Największe wydarzenia temu towarzyszące to odbywający się w Miśni niedzielny pochód oraz międzynarodowy festiwal wędrownych teatrów w Radebeul (Internationales Wandertheaterfestival). Miśnia dzięki swojej 850-letniej tradycjni winiarskiej stanowi centrum tego trunku w Saksonii i jest wysuniętym najbardziej na północ europejskim regionem winiarskim o łącznej powierzchni 470 ha. W Miśni warto zwiedzić też zamek Albrechtsburg oraz manufakturę porcelany.

Dni otwartych winnic w Saksońskiej Krainie Nadłabskiej ©

Tourismusverband Sächsisches Elbland, Rainer Weisflog

Dnia 26 i 27 sierpnia 2017 swoje podwoje otworzy ponad 40 winnic, producentów wina i malutkich, otwartych tylko w sezonie barów wzdłuż tzw. saksońskiego szlaku winiarskiego czyli Sächsische Weinstraße. Miłośnicy i znawcy wina będa mieli okazję dowiedzieć się w ponad 50 miejscach po obu stronach rzeki Łaby o szczegółach pracy saksońskisch producentów wina. Wszystkie winnice biorące udział w wydarzeniu zaproponują uczestnikom degustację trzech win (każdorazowa pojemność 1 dcl) w cenie 7 euro, ponadto inne lokalne kulinarne pyszności. Do dyspozycji uczestników specjalna linia autobusowa. Ulotkę z programem i rozkładem jazdy będzie można pobrać od marca 2017 roku na stronie www.elbland.de/tage-des-offenen-weingutes-in-sachsen (DE).

Na festiwal Karla Maya zjeżdżają się do Radebeul fani kultury

dzikiego zachodu z całego świata © André Wirsig

Od 26 do 28 kwietnia 2017 odbędzie się coroczny festiwal Karla Maya. Dolina Lößnitzgrund między miastami Radebeul i Moritzburg zamieni się na te trzy dni, jak w przygodach Old Shatterhand'a i jego indiańskiego brata Vinnetou w dziki zachód, tak jak w znanej powieści Karla Maya. Wąskotorówka Lößnitzgrundbahn będzie kursowała w ten weekend jako „Santa-Fé-Express“. Nie obędzie się również bez napadów na nią. Dzieci będą mogły poszukiwać złota w potoku Lößnitzbach. Punktem kulminacyjnym wydarzeń będzie niedzielny pokaz jeździecki, tzw. "Sternreiterparade" z 200 jeźdźcami z całych Niemczech oraz innych krajów. Wydarzenia te przyciągają co roku około 30 000 uczestników.

Dzień otwartych drzwi w miśnieńskiej manufakturze

porcelany. © Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen

Miśnieńska manufaktura porcelany MEISSEN zaprasza w dniach 21. i 22. kwietnia 2017 do zajrzenia "za kulisy" procesu powstawania oraz do pracowni artystyów, designerów i malarzy, w rękach kórych powstaje doskonała miśnieńska porcelana znanej na całym świecie marki Meissener Porzellan®. W archiwum znajdą Państwo około 700 00 różnych modeli z ponad 300-letniej historii miśnieńskiej porcelany. Podczas dni otwartych manufaktury znajdą w niej Państwo największą na świecie kolekcję produktów marki MEISSEN®. Podczas tych dni na terenie manufaktury odbędzie się również specjalna wyprzedaż towaru, tzw. outlet. Aktualnie, po zapłaceniu wstępu, można także zwiedzić tamtejsze muzeum porcelany z przewodnikiem audio aż w 14 językach, w tym również i polskim.