W lipcu na Terenach Wystawowych Drezna
odbędzie się pokaz amerykańskich
samochodów, oldtimerów, pick-upów,
samochodów ciężarowych i motocykli, o
nazwie US CAR CONVENTION © USCC,
Lichtbildmanie

W weekend 12-14 lipca nad Terenami Wystawowymi Drezna uniesie się zapach benzyny i da się słyszeć ryk silników. Już po raz 9. odbędzie się bowiem zjazd amerykańskich pojazdów »US CAR CONVENTION«. Spotkania te cieszyły się w ostatnich latach ogromną popularnością, w związku z czym w tym roku oczekuje się ok. 16 000 odwiedzających oraz 1 400 aut, w tym trucków, autobusów i motocykli prosto z Ameryki. To niesamowita gratka dla miłośników amerykańskich samochodów, którą dodatkowo wzbogacą muzyka na żywo i dania zza wielkiej wody. Organizatorzy US CAR CONVENTION cieszą się z każdego amerykańskiego pojazdu, zabytkowych roczników i rzadko spotykanych aut. Posiadacze takich pojazdów zapraszani są do wzięcia udziału w pokazie, w zamian płacą mniej za wstęp. Parking dla pozostałych gości znajduje się zaraz przy Terenach Wystawowych Drezna.

UWAGA! TYMCZASOWE ZAMKNIĘCIE GALERII OBRAZÓW STARYCH MISTRZÓW latem i jesienią 2019: 17 czerwca – 12 lipca 2019 i 4 listopada – 6 grudnia 2019

Budynek Semperbau – siedziba Galerii Obrazów Starych Mistrzów © Dresden Media Lizenz - Namensnennung - DML-BY Frank Exß

Po sześciu latach czasowych ograniczeń w zwiedzaniu znacznych części Galerii Obrazów Starych Mistrzów, w dniu 7 grudnia 2019r. dojdzie do uroczystego ponownego otwarcia całej zrekonstruowanej Galerii!

Co się będzie działo do tego czasu? Od dziś do 16 czerwca 2019 jest udostępnione tylko wschodnie skrzydło Galerii (Ostflügel), które już zostało odnowione. Od 17 czerwca do 12 lipca 2019 Galeria będzie całkowicie nieczynna, aby pracownicy mogli przygotować wystawę czasową największych dzieł z kolekcji Obrazów Starych Mistrzów (Interimsausstellung "Glanzlichter").
Wystawa ta będzie czynna od 13 lipca do 3 listopada 2019. Od 4 listopada aż do uroczystego otwarcia 7 grudnia 2019 budynek galerii Semper będzie znów nieczynny.

Jak będzie wyglądała nowa ekspozycja stała w Galerii Obrazów Starych Mistrzów, która zostanie otwarta 7 grudnia 2019? Obok „Madonny Sykstyńskiej” Rafaella, jednego z najpopularniejszych arcydzieł sztuki na świecie, można będzie zobaczyć unikalne zbiory prezentujące przekrój historii sztuki europejskiej. „Śpiąca Wenus“ Giorgionego i Tycjana, „Dziewczyna z czekoladą“ Jean-Etienne Liotarda czy „Dziewczyna czytająca list“ Vermeera – wszystkie te dzieła są głęboko zakorzenione w wizualnej pamięci zwiedzających i stały się przedmiotem niezliczonych reprodukcji. Nowością całościowej rekonstrukcji budynku galerii Semperbau w muzeum Zwinger jest dołączenie dzieł rzeźbiarskich z drezdeńskich Zbiorów rzeźb i figur, które, podobnie jak galerię malarstwa, założył August II Mocny. Nowa efektowna aranżacja pozwala obserwować na konkretnych przykładach, w jaki sposób dzieła antyczne zainspirowały renesansowych oraz barokowych artystów.

Komnaty reprezentacyjne w zamku Rezydencyjnym w Dreźnie – wizualizacja sali audiencyjnej © mic-vis.de, Studio für Visualisierung Berlin, SIB D1

Już we wrześniu 2019 roku otwarte zostaną odnowione tzw. „reprezentacyjne królewskie apartamenty Augusta II Mocnego“ włącznie z Gabinetem Porcelanowym w pomieszczeniach wieży zamku (Turmzimmer). Wydarzenie to towarzyszyć będzie obchodom 300-lecia uroczystości ślubnych Augusta III z austriacką arcyksiężniczką Marią Józefą, córką cesarza Franciszka II Habsburga. Pompatyczna uroczystość ślubna w Dreźnie we wrześniu 1719 roku stała się okazją do budowy pięciu barokowych komnat na drugim piętrze zachodniego skrzydła zamku. Według francuskich schematów tworzy je jadalnia, dwa przedpokoje, sala audiencyjna z tronem oraz reprezentacyjna sypialnia ze wspaniałym cesarskim łożem. Ze względu na reprezentacyjny charakter planowanej uroczystości wagi państwowej król polski i jednocześnie elektor saski August III Sas zlecił przygotowanie pomieszczeń do ślubu w taki sposób, aby powstało wyjątkowe, późnobarokowe dzieło sztuki. Podczas drugiej wojny światowej wszystkie wspaniałe ruchomości z sali zostały przewiezione i ukryte, co uchroniło je przed zniszczeniem w czasie bombardowania Drezna 13 lutego 1945 roku.

Dziewczyna z czekoladą © SKD, Gemäldegalerie
Alte Meister Dresden, Foto: Herbert Boswank

Dziewczyna z czekoladą (w j. niemieckim Das Schokoladenmädchen) szwajcarskiego artysty Jean-Etienne Liotarda (1702–1789) to jedno z najsłynniejszych dzieł w drezdeńskiej galerii obrazów. Znana pastelistka Rosalba Carriera opisała obraz jako „najpiękniejszy pastel, jaki kiedykolwiek można było zobaczyć“. Przedstawia on z profilu nieznaną służącą, która niesie na tacy filiżankę gorącej czekolady. W Dreźnie obraz wisi już od 1745 roku, kiedy to handlarz dziełami sztuki Francesco Graf Algarotii zdobył go w Wenecji dla zbiorów króla Augusta III bezpośrednio od artysty. Od 28 września 2018r. do 6 stycznia 2019r. Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie (SKD) właśnie temu dziełu poświęcają wyjątkową wystawę pod tytułem „Najpiękniejszy pastel, jaki kiedykolwiek można było zobaczyć“. 

Kusi Was jedyna w swoim rodzaju atmosfera bożonarodzeniowych jarmarków niedaleko granicy polsko-niemieckiej? Górne Łużyce "Oberlausitz" mają wiele do zaoferowania w okresie adwentowym w miastach po obu stronach granicy: Löbau, Żytawa, Lubań, Kamieniec, Budziszyn, Zgorzelec... Informacje po niemiecku na http://bit.ly/2QdH7N7 oraz http://bit.ly/2Us9N3s.

Jarmark bożonarodzeniowy w Budziszynie © Bautzen | Hinz

Budziszyński jarmark bożonarodzeniowy Wenzelsmarkt to najstarszy jarmark w Niemczech. Nazwę zawdzięcza czeskiemu władcy, Wacławowi IV, który to w roku 1384 wydał pozwolenie na pierwszy jarmark.

Bożonarodzeniowy Jarmark Struclowy © LandeshauptstadtDresden, Sylvio Dittrich

Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w całych Niemczech, drezdeński Jarmark Struclowy »Striezelmarkt« (28.11.-24.12.2018) będzie obchodził swoje 584. urodziny. Oprócz Jarmarku Struclowego pojawi się dziesięć innych, zupełnie różnych jarmarków. Niczym łańcuch świateł trasa bożonarodzeniowych jarmarków zacznie się przy dworcu głównym, połyskując i mieniąc się na promenadzie Prager Straße i wiodąc na Altmarkt, następnie przy kościele Frauenkirche (Neumarkt) i zalewając morzem świateł drugą stronę Łaby. Nazwa "Jarmark Struclowy" powstała w średniowieczu i wywodzi się od serwowanej wówczas strucli. W sobotę 8.12 na Jarmarku Struclowym razem z gośćmi z całego świata obchodzone będzie 25. święto tradycyjnego wypieku Chrissttollen.

Targi »Spielraum« pozwolą na wspólną
zabawę i budowanie © MESSE DRESDEN,
Marko Kubitz

W dniach 03.-04.11.2018, czyli w pierwszy weekend listopada, Tereny Wystawowe Drezno MESSE DRESDEN po raz kolejny organizują gratkę dla miłośników gier i zabaw. Ponad 300 wystawców zaprezentuje we wszystkich halach wystawowych nowości ze świata gier. Targi Spielraum są przeznaczone dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, ale również i mniejsze dzieci nie będą się nudzić. Z kolei rodzice i dziadkowie mogą wykorzystać tę okazję do zaopatrzenia się w świąteczne prezenty dla pociech. Oczekuje się około 20 tysięcy odwiedzających.

Miśnia jest centrum saksońskiego regionu winiarskiego, we

wrześniu odbywa się w niej wspaniałe święto wina. ©

Tourismusverband Sächsisches Elbland e.V.

Tradycyjne obchody święta wina w Sakońskiej Krainie Nadłabskiej odbywają się każdego roku we wrześniu. Największe wydarzenia temu towarzyszące to odbywający się w Miśni niedzielny pochód oraz międzynarodowy festiwal wędrownych teatrów w Radebeul (Internationales Wandertheaterfestival). Miśnia dzięki swojej 850-letniej tradycjni winiarskiej stanowi centrum tego trunku w Saksonii i jest wysuniętym najbardziej na północ europejskim regionem winiarskim o łącznej powierzchni 470 ha. W Miśni warto zwiedzić też zamek Albrechtsburg oraz manufakturę porcelany.

Dni otwartych winnic w Saksońskiej Krainie Nadłabskiej ©

Tourismusverband Sächsisches Elbland, Rainer Weisflog

Dnia 25 i 26 sierpnia 2018 swoje podwoje otworzy ponad 40 winnic, producentów wina i malutkich, otwartych tylko w sezonie barów wzdłuż tzw. saksońskiego szlaku winiarskiego czyli Sächsische Weinstraße. Miłośnicy i znawcy wina będa mieli okazję dowiedzieć się w ponad 50 miejscach po obu stronach rzeki Łaby o szczegółach pracy saksońskisch producentów wina. Wszystkie winnice biorące udział w wydarzeniu zaproponują uczestnikom degustację trzech win (każdorazowa pojemność 1 dcl) w cenie 7 euro, ponadto inne lokalne kulinarne pyszności. Do dyspozycji uczestników specjalna linia autobusowa. Ulotkę z programem i rozkładem jazdy będzie można pobrać od marca 2017 roku na stronie www.elbland.de/tage-des-offenen-weingutes-in-sachsen (DE).